Köpöly

MIT JELENT A KÖPÖLYÖZÉS ÉS HOGYAN MŰKÖDIK?

Már évezredek óta létező, a hagyományos kínai orvoslásban alkalmazott módszer. Támogatói szerint segíthet a véráramlás növelésében, így felgyorsíthatja a szervezet természetes gyógyulási folyamatait.

A kezelés során a szakember egy speciális csészét helyez a bőr felületére, hogy vákuumhatást hozzon létre. Ez a módszer leszippantja a bőr és a zsír rétegeit az izmokról, néha még az izomrétegeket is elmozgatja egymástól. Egyes esetekben a csészéket a helyükön tartják, máskor az izomszálak mentén mozgatják őket, hogy segítsenek fellazítani a rostokat.

Az eredeti módszer szerint a pohár üvegből van, és lánggal melegítik fel. A láng célja nem a pohár hevítése, hanem a levegő kiszívása, amely a méreganyagok bőrön keresztüli távozását eredményezi. A csésze műanyagból is készülhet, ilyenkor egy tényleges, pisztolyszerű vákuum használható a levegő eltávolítására. A páciens szívó érzést tapasztal a bőrén, átlagosan 2 és 5 perc közötti időtartamot kell kibírni.

MELYEK A KEZELÉS ELŐNYEI?

A két legfontosabb indok, amely a köpölyözés alkalmazásakor felmerül, a fájdalomcsillapítás és a mozgásszabadság növelése. Sok beteget kezelnek hátfájással nyaki fájdalommal vagy műtét utáni hegesedés esetén, vannak ugyanis olyan hegek, amelyek mélyebben ragaszkodnak a szövetekhez.

A köpölyözés nyomást gyakorol a bőr felületére, miközben vákuumhatást fejt ki. Ez fokozza az adott terület véráramlását, így jelezve a szervezetnek, hogy meg kell kezdenie a gyógyítási folyamatait. Egyes kutatások szerint átmenetileg segíthet a krónikus nyaki vagy hátfájás kezelésében.

VANNAK MELLÉKHATÁSAI?

Elsősorban a hatalmas, lila zúzódások a bőrön. A hajszálerek szivárgásából alakulnak ki, amelyek a vákuumos csésze alatt összehúzódnak. Általában 3-5 nap alatt tűnnek el. Mi több, ha a kis poharak túl hosszú ideig a bőrön maradnak, hólyagosodást is okozhatnak. A mellékhatások közé tartozhat még fájdalom, kellemetlen érzés, égési sérülések és bőrfertőzések is. A cukorbetegeknek és más vérkeringési rendellenességgel élő embereknek különösen óvatosnak kel lenniük, aki pedig vérhígítót vagy véralvadásgátló szert használ, mindenképpen mondjon le a köpölyözésről. A páciens bőrének állapotát is figyelembe kell venni. Ha túl vékony vagy károsodott, le kell beszélni a kezelésről.

Szeretettel várom